A radiátor ára annak teljesítményétől függ. Nem szabad a legolcsóbb radiátort megvenni, mert előfordulhat, hogy nem lesz elegendő a fűtőteljesítménye. Kérje kollégánk segítségét a megfelelő radiátor kiválasztásában, aki kiszámolja a helyiség hőigényét és elkészíti az árajánlatot.
A padlóradiátor mérete annak teljesítményétől függ. Nem a radiátor mérete, hanem a fűtőteljesítmény alapján kell vásárolni! Minden esetben szükséges a fűtőteljesítmény meghatározása a megfelelő padlóradiátor és padlófűtés kiválasztásához.
A padlóradiátor kiválasztása során figyelembe kell venni a teljesítmény igény kiszámolása után azt, hogy a födémvastagság milyen mélységet enged meg. Ezt mindenképpen célszerű egy tervezővel, illetve egy statikussal megbeszélni. A választható mélységek többnyire már megadják azt, hogy mekkora lesz a padlófűtés csatornájának szélessége, valamint hogy milyen radiátor kerülhet bele.
A legtöbb esetben a beépítésnél nem támasztják ki megfelelően a padlófűtés csatornájának belsejét, és betonozásnál 3-5 milliméterrel összenyomódik, ezért nem fér bele a radiátor. A gyárból mindig úgy jut el a termék a vevőhöz, hogy a rács már benne van. Érdekes, hogy a beépítés után már nem fér bele a radiátor.
Alumíniumrács esetén minimum 105 mm mélységet szükséges biztosítani a padlófűtés födémében, de ezzel csökkenni fog a hőleadása. Minél mélyebb és szélesebb egy padlóradiátor, annál hatékonyabban működik, ezért ha nincs meg a 130 mm mélység, akkor a padlófűtés csatornatestét szélesebbre gyártjuk.
Ha porosodik a padlófűtés csatornája, könnyen megoldható a probléma. Emeljük le a fa vagy az alumíniumrácsot, és porszívóval takarítsuk ki.
Mivel minden egyes radiátor konvektorlemezzel (fűtőregiszteren található alumínium lamellák) van ellátva a függőleges beépítés nem ajánlatos, mert csökken a radiátor teljesítménye.
A ThermoTech radiátor fűtőregisztere rézcsőből készült és méterenként 150 darab alumínium lamella (konvektorlemez) van rá felfűzve, ezért percek alatt átveszi a benne áramló víz hőmérsékletét. Ha egy radiátor nem adja le azt a hőmennyiséget, amelyre méretezték, ez az alábbi három ok valamelyike miatt következhet be: kicsi a hőbevitel a kazán által (nem elég meleg a víz a radiátor felmelegítéséhez), nem megfelelő a szivattyú mérete és hatásfoka (nem elegendő az átáramló meleg víz mennyisége a radiátor felmelegítéséhez), valamint nem teljesül a megfelelő átmérőjű, tiszta, és akadálymentes csőrendszer megléte (a víz nincs közvetlen kapcsolatban a radiátor teljes felületével).
Szegélyradiátor árusítása tiszta csomagolóanyagban történik, így egy normál méretű személyautóval is szállítható, mivel két méteres csomag általában befér egy autóba. A padlóradiátor esetében, ha a mérete megengedi, akkor szintén személyautóval is szállítható, mivel hullámpapírba van csomagolva, közepes méretű (2-3m között) tetőcsomagtartón is elvihető. Nagyobb méretű fűtőtest esetében már csak megfelelő járművel lehet szállítani. Mi magunk nem vállalunk kiszállítást de tudunk ajánlani olyan fuvarozó vállalatot, amely méltányos áron vállalja a radiátor kiszállítását vidékre is.
Szegélyradiátor és padlóradiátor esetében is használhatunk a fűtés megvalósításához rézcsövet vagy műanyagcsövet. Habár a szerelők jobban szeretik az ötrétegű műanyagcsöveket mi mégis a rézcsövet ajánljuk, mert az építőiparban felhasznált anyagokkal szemben is egyre fontosabb követelmény a környezetbarátság és az újrafelhasználhatóság. A réztermékek élettartamuk végén mindig újabb és újabb esélyt nyernek a végtelen újrahasznosítási körforgásban – ennek köszönhetően a rezet még „unokáink is látni fogják”, mégpedig jó értelemben, nem úgy, mint a szeméthegyként halmozódó le nem bomló műanyagokat.
A rézcsövek kötésére lágyforrasztást (90°C közeghőmérsékletig), keményforrasztást, présidomos kötést (fekete „O” gyűrű) és menetes kötéseket egyaránt alkalmazhatunk. Különösen ügyelni kell a csövek hőszigetelésére. Ez elvégezhető utólagosan a szigetelés felhelyezésével, illetve előreszigetelt rézcsövek alkalmazásával. Az előreszigetelt rézcső előnye, hogy kisebb külső átmérővel tudja elérni ugyanazt a szigetelőhatást. A vakolat illetve padló alatti szerelésnél ajánlott műanyag bevonatos rézcsövet használni. A bevonat megvédi a rézcsövet a korrozív vakolattól, és bizonyos hőtágulást is engedélyez.
Toldó, kanyarodó és légtelenítő idomokat szegélyradiátor fűtéséhez mi is árulunk, de ezek gépészeti boltokban is megvásárolhatóak.
A radiátor teljesítménye megegyező kell, hogy legyen a helyiség hőszükségletével. Az épület, helyiség hőigénye gépészmérnök által kiszámolt érték. A radiátor választása tehát ez alapján történik.
A radiátor teljesítményére vonatkozó számolások általában az épület kész építési tervei alapján készülnek. Tervek hiányában egyszerűsített módszert használhatunk arra, hogy hogyan válasszuk ki a radiátor méretét a helyiségek területe alapján. Amennyiben lehetséges juttassa el hozzánk e-mail-en, személyesen, postán vagy faxon a fűtendő helyiség(ek) alaprajzát. Az árajánlatkérő oldalon található kérdésekre adott válaszok lehetővé teszik, hogy kiszámoljuk, mire van szükség az Ön lakásának fűtése esetében, de ez nem helyettesíti a gépészeti számításokat, mert az általunk végzett kalkuláció csak információ jellegű.